Współpraca z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR)
Zakład Rolniczo-Przemysłowy „FARMUTIL HS” S.A. w Śmiłowie posiada podpisaną umowę współpracy z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa której przedmiotem jest udzielanie przez Agencję pomocy finansowej producentom rolnym za pośrednictwem podmiotu utylizacyjnego prowadzącego działalność w zakresie przetwarzania lub unieszkodliwiania padłych zwierząt gospodarskich, zgodnie z przepisami Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1069/2009 z dnia 21 października 2009 r. ustanawiającego przepisy sanitarne dotyczące produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego nieprzeznaczonych do spożycia przez ludzi.
FINANSOWE ASPEKTY POMOCY ARIMR:
- Agencja dofinansowuje do 100 % ponoszonych przez producentów rolnych kosztów zbioru i transportu padłych sztuk bydła, owiec, kóz, koni oraz świń.
- Agencja finansuje do 100 % kosztów unieszkodliwienia bydła pow. 48 m-cy, owiec i kóz pow. 18 m-cy, oraz do 75 % kosztów unieszkodliwienia bydła poniżej 48 m-cy, owiec i kóz poniżej 18 m-cy, świń i koni niezależnie od wieku.
- W przypadku płatników podatku VAT, kwota tego podatku nie podlega dofinansowaniu przez Agencję.
DOFINANSOWANIU PODLEGAJĄ SZTUKI POCHODZĄCE OD:
- Producenta rolnego prowadzącego gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów o podatku rolnym lub dział specjalny produkcji rolnej, który spełnia kryterium małego lub średniego przedsiębiorstwa tzn.: zatrudnia mniej niż 250 pracowników, roczny obrót nie przekracza 50 mln EURO oraz/lub całkowity bilans roczny nie przekracza 43 mln EURO.
- Producenta rolnego, który zarejestrował sztuki w zintegrowanym systemie IRZ prowadzonym przez ARiMR. (dotyczy sztuk bydła, owiec, kóz i świń) oraz w przypadku koni – w Polskim Związku Hodowców Koni.
DOFINANSOWANIU NIE PODLEGAJĄ SZTUKI:
- Odebrane od podmiotu zatrudniającego więcej niż 250 pracowników, o rocznym obrocie przekraczającym 50 mln EURO/lub całkowitym bilansie rocznym przekraczającym 43 mln EURO (duże przedsiębiorstwo),
- Odebrane od osoby nie prowadzącej gospodarstwa rolnego lub działu specjalnego produkcji rolnej,
- Odebrane od osoby pobierającej świadczenie (emerytura lub renta) z KRUS. Fakt pobierania świadczenia zabrania jednocześnie prowadzenia gospodarstwa rolnego,
- Odebrane od podmiotu posiadającego 25 % lub więcej kapitału lub prawa głosu organu państwowego,
- Nie oznakowane w myśl przepisów ustawy z dnia 2 kwietnia 2004 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt.
WARUNKI, KTÓRE MUSI SPEŁNIĆ POSIADACZ NASTĘPUJĄCYCH ZWIERZĄT GOSPODARSKICH:
- Bydła, owiec i kóz – każdy posiadacz zwierzęcia zobowiązany jest zarejestrować i okolczykować zwierzęta przebywające w jego gospodarstwie rolnym. Wszystkie sztuki padłe z gatunku bydło, owce i kozy mające powyżej 7 dni muszą być oznakowane. W przypadku sztuk padłych do 7 dni, które nie posiadają numeru oznakowania, producent rolny w momencie odbioru jest zobowiązany podać numer identyfikacyjny matki padłego zwierzęcia.
- Trzody chlewnej – każdy posiadacz trzody chlewnej zobowiązany jest do oznakowania i rejestracji swoich zwierząt w najbliższym biurze powiatowym ARiMR. Wszystkie sztuki padłe trzody chlewnej w momencie odbioru padliny muszą posiadać numer oznakowania (kolczyk lub tatuaż).
- Koni – posiadacz zwierzęcia winien dla konkretnej sztuki wystąpić o wydanie paszportu. Paszport wydawany jest przez Polski Związek Hodowców Koni, który nadaje numer identyfikacyjny (widnieje on na paszporcie). Należy zaznaczyć, iż w odróżnieniu od bydła, owiec czy kóz, w przypadku odbioru koni, nie posiadają one numeru kolczyka. Wszystkie konie pow. 6 m-cy muszą posiadać paszport. W przypadku źrebaków w wieku do 6 m-cy, które nie mają wydanego paszportu należy podać na dokumentach stwierdzających odbiór padliny – datę urodzenia źrebaka, datę jego padnięcia oraz numer paszportu matki.
WAŻNE INFORMACJE:
- W myśl ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o ochronie zdrowia zwierząt i zwalczaniu chorób zakaźnych, każdy posiadacz zwierzęcia przed powiadomieniem zakładu utylizacyjnego o fakcie padnięcia danej sztuki, zobowiązany jest poinformować Powiatowego Lekarza Weterynarii o każdorazowym przypadku padnięcia przeżuwacza w gospodarstwie właściciela padliny.
- Każda sztuka padła bydła w wieku powyżej 48 m-cy oraz owca i koza powyżej 18 m-cy musi zostać zbadana przez wyznaczonego lekarza weterynarii w kierunku przenośnej gąbczastej encefalopatii (BSE). W przypadku sztuk padłych bydła poniżej 48 m-cy oraz owiec i kóz poniżej 18 m-cy – sztuki te mogą być zbadane w kierunku BSE przez weterynarza, w przypadku przypuszczenia wystąpienia w/w choroby.
- Choroba Aujeszkyego u świń.
Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 19 marca 2008 r., w sprawie wprowadzenia programu zwalczania choroby Aujeszkyego u świń, cały obszar Polski został objęty programem zwalczania tej choroby. Sztuki padłe odebrane w związku ze zwalczeniem choroby Aujeszkyego nie są dotowane przez ARiMR, a więc producent rolny musi ponieść 100 % kosztów za zbiórkę, transport oraz utylizację sztuk padłych. Producentowi rolnemu przysługuje jednak prawo do zwrotu poniesionych kosztów utylizacji padłych świń w wyniku działań weterynaryjnych w kierunku choroby Aujeszke’go. Po otrzymaniu od zakładu utylizacyjnego faktury za utylizację sztuk padłych w związku ze zwalczaniem tej choroby producent rolny może zwrócić się z fakturą do danego Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w celu odzyskania poniesionych nakładów finansowych. - Rozliczenie finansowe udzielonej pomocy odbywa się pomiędzy Agencją a Zakładem Utylizacyjnym.
- Producent Rolny sam wybiera Zakład Utylizacyjny do którego zgłasza odbiór i unieszkodliwianie sztuk padłych.
- Podczas przekazywania padłej sztuki do utylizacji niezbędne jest wypełnienie odpowiednich dokumentów, których wzory można pobrać w zakładce Dokumenty wymagane przy odbiorze padłych zwierząt (dofinansowanych przez ARiMR).
PODSTAWA PRAWNA:
- Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 27 stycznia 2015 roku w sprawie szczegółowego zakresu i sposobu realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
- Ustawa z dnia 2 kwietnia 2004 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt.
- Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1069/2009 z dnia 21 października 2009 r. ustanawiające przepisy sanitarne dotyczące produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego nieprzeznaczonych do spożycia przez ludzi.